Program

 

Detailed sessions

COORDINATION

  • JOINT SESSION #1: BEST PAPER - Chair: Jean-Marie Jacquet (Monday 11:00 - 12:30)
    Giorgio Audrito, Ferruccio Damiani, Mirko Viroli
    Optimally-Self-Healing Distributed Gradient Structures through Bounded Information Speed
  • JOINT SESSION #2: FEDERATION - Chair: Hans Reiser (Tuesday 11:00 - 12:30)
    Fabio Gadducci, Hernán Melgratti, Christian Roldán
    A Denotational View of Replicated Data Types
  • JOINT SESSION #3: PERSPECTIVES (Wednesday 11:00 - 12:30)
    Giovanni Bernardi, Adrian Francalanza
    Full-abstraction for Must Testing Preorders
  • SESSION #1: LANGUAGES AND TOOLS - Chair: Michele Loreti (Monday 14:00 - 15:30)
    • Rocco De Nicola, Tan Duong, Omar Inverso, Catia Trubiani
      AErlang: Empowering Erlang with Attribute-based Communication
    • Marco Krauweel, Sung-Shik T.Q. Jongmans
      Simpler Coordination of JavaScript Web Workers
    • Maxime Louvel, François Pacull, Eric Rutten, Adja Ndeye Sylla
      Development Tools for Rule-based Coordination Programming in LINC
  • SESSION #2: VERIFICATION - Chair: Alberto Lafuente (Monday 16:00 - 17:30)
    • Francisco Durán, Gwen Salaün
      Verifying Timed BPMN Processes using Maude
    • Maurice H. Ter Beek, Josep Carmona, Rolf Hennicker, Jetty Kleijn
      Communication Requirements for Team Automata
  • SESSION #3: RESOURCE, COMPONENTS AND INFORMATION FLOW - Chair: Gwen Salaun (Tuesday 14:00 - 15:30)
    • Paolo Baldan, Alessandro Beggiato, Alberto Lluch Lafuente
      Many-to-Many Information Flow Policies
    • Antonio Brogi, Andrea Canciani, Jacopo Soldani
      Modelling the Dynamic Reconfiguration of Application Topologies, Faults Included
    • Simon Bliudze, Alena Simalatsar, Alina Zolotukhina
      Constraint-FlowNets: A Model for Building Constraints from Resource Dependencies
  • SESSION #4: TYPES - Chair: Simon Bliudze (Tuesday 16:00 - 17:30)
    • Keigo Imai, Nobuko Yoshida, Shoji Yuen
      Session-ocaml: a Session-based Library with Polarities and Lenses
    • Franco Barbanera, Ivan Lanese, Ugo De'Liguoro
      Retractable and Speculative Contracts

DAIS

  • JOINT SESSION #1: BEST PAPER - Chair: Jean-Marie Jacquet (Monday 11:00 - 12:30)
    Fábio Coelho, Miguel Matos, José Pereira, Rui Oliveira
    Similarity Aware Shuffling for the Distributed Execution of SQL Window Functions
  • JOINT SESSION #2: FEDERATION - Chair: Hans Reiser (Tuesday 11:00 - 12:30)
    Simon Bouget, Yerom David Bromberg, Francois Taiani, Anthony Ventresque
    Scalable Anti-KNN: Decentralized Computation of k-Furthest-Neighbor Graphs with HyFN
  • JOINT SESSION #3: PERSPECTIVES (Wednesday 11:00 - 12:30)
    Stefan Brenner, Tobias Hundt, Giovanni Mazzeo, Ruediger Kapitza
    Secure Cloud Micro Services using Intel SGX
  • SESSION #1: RUNNING AND MANAGING SYSTEMS EFFICIENTLY - Chair: Frank Eliassen (Monday 14:00 - 15:30)
    • Nikos Zacheilas, Vana Kalogeraki
      DIsCO: DynamIc Data COmpression in Distributed Stream Processing Systems
    • Robert Riemann, Stephane Grumbach
      Distributed Random Process for a large-scale Peer-to-Peer Lottery
    • Alexander Jahl, Harun Baraki, Tam Huu Tran, Ramaprasad Kuppili, Kurt Geihs
      Lifting Low-Level Workflow Changes through User-Defined Graph-Rule-Based Patterns
  • SESSION #2: STORING DATA SMARTLY - Chair: Laurent Réveillère (Monday 16:00 - 17:30)
    • Francisco Maia, João Paulo, Fábio Coelho, Francisco Neves, José Pereira, Rui Oliveira
      DDFLASKS: deduplicated very large scale data store
    • Roberta Barbi, Vitaly Buravlev, Claudio Antares Mezzina, Valerio Schiavoni
      Block placement strategies for fault-resilient distributed tuple spaces: an experimental study
    • Sîniă Alboaie, Doina Cosovan
      Private Data System enabling Self-Sovereign Storage managed by Executable Choregraphies
  • SESSION #3: BUILDING COLLABORATIVE SERVICES - Chair: Etienne Rivière (Tuesday 14:00 - 15:30)
    • Resmi Ariyattu, Francois Taiani
      Filament: a cohort construction service for decentralized collaborative editing platforms
    • Fabrizio Montesi, Dan S. Thrane
      Packaging Microservices (WIP Paper)
    • Tim Jungnickel, Ronny Bräunlich
      formic: Building Collaborative Applications with Operational Transformation (WIP Paper)
  • SESSION #4: MAKING THINGS SECURE - Chair: Rüdiger Kapitza (Tuesday 16:00 - 17:30)
    • Stefan Contiu, Laurent Réveillère, Emmanuel Leblond
      Benchmarking Cryptographic Schemes for Securing Public Cloud Storages
    • Nils Kopal, Matthäus Wander, Christopher Konze, Henner Heck
      Adaptive Cheat Detection in Decentralized Volunteer Computing with Untrusted Nodes
    • Damiano Di Francesco Maesa, Paolo Mori, Laura Ricci
      Blockchain Based Access Control

FORTE

  • JOINT SESSION #1: BEST PAPER - Chair: Jean-Marie Jacquet (Monday 11:00 - 12:30)
    Étienne André, Shang-Wei Lin
    Learning-based compositional parameter synthesis for event-recording automata
  • JOINT SESSION #2: FEDERATION - Chair: Hans Reiser (Tuesday 11:00 - 12:30)
    Alasdair Armstrong, Brijesh Dongol
    Modularising opacity verification for Hybrid Transactional Memory
  • JOINT SESSION #3: PERSPECTIVES (Wednesday 11:00 - 12:30)
    Manuel Adameit, Kirstin Peters, Uwe Nestmann
    Session Types for Link Failures
  • SESSION #1 (Monday 14:00 - 15:30)
    • Viorel Preoteasa, Iulia Dragomir, Stavros Tripakis
      Type Inference of Simulink Hierarchical Block Diagrams in Isabelle
    • J. Paul Gibson, Souad Kherroubi, Dominique Méry
      Applying a Dependency Mechanism in the formal development of Voting Protocol Models Using Event-B
    • Stefan Vijzelaar, Wan Fokkink
      Creating Büchi Automata for Multi-Valued Model Checking
  • SESSION #2 (Monday 16:00 - 17:30)
    • Ruggero Lanotte, Massimo Merro, Simone Tini
      Weak simulation quasimetric in a gossip scenario
    • Joachim Parrow, Tjark Weber, Johannes Borgström, Lars-Henrik Eriksson
      Weak Nominal Modal Logicy
    • Annabelle McIver, Carroll Morgan, Tahiry Rabehaja, Nicolàs E. Bordenabe
      Reasoning about distributed secrets
  • SESSION #3 (Tuesday 14:00 - 15:30)
    • Alasdair Armstrong, Brijesh Dongol, Simon Doherty
      Proving Opacity via Linearizability: A Sound and Complete Method
    • John Derrick, Graeme Smith
      An observational approach to defining linearizability on weak memory models
    • Mathias Weber, Annette Bieniusa, Arnd Poetzsch-Heffter
      EPTL - A Temporal Logic for Weakly Consistent Systems (Short Paper)
    • Marcel von Maltitz, Cornelius Diekmann, Georg Carle
      Privacy Assessment using Static Taint Analysis (Tool Paper)
  • SESSION #4 (Tuesday 16:00 - 17:30)
    • Mauricio Cano, Jaime Arias, Jorge A. Pérez
      Session-based Concurrency, Reactively
    • Lúıs Cruz-Filipe, Fabrizio Montesi
      Procedural Choreographic Programming
    • Keyvan Azadbakht, Nikolaos Bezirgiannis, Frank de Boer
      On Futures for Streaming Data in ABS (Short Paper)
    • Fabrizio Montesi
      Classical Higher-Order Processes (Short Paper)

Workshops

  • ICE 2017

    Wednesday, 21 June 2017

    SESSION #1: (Chair TBA)

    OPENING (14:15 - 14:30)

    Invited talk (14:30 - 15:30)
    Marieke Huisman
    Verification of Concurrent Software

    COFFEE BREAK (15:30 - 16:00)

    SESSION #2: (Chair TBA)

    16:00
    Luís Cruz-Filipe and Fabrizio Montesi
    On Asynchrony and Choreographies

    16:30
    Franco Barbanera and Ugo De’Liguoro
    Session types for orchestrated interactions

    17:00
    Assel Altayeva and Nobuko Yoshida
    Service equivalence via Multiparty Session Type Isomorphisms

    SOCIAL DINNER (20:00)

    Thursday, 22 June 2017

    SESSION #3: (Chair TBA)

    Invited talk (09:30 - 10:30)
    Christian Cachin
    Blockchain, cryptography, and consensus

    COFFEE BREAK (10:30 - 11:00)

    SESSION #4: (Chair TBA)

    11:00
    Chiara Bodei, Pierpaolo Degano, Letterio Galletta and Emilio Tuosto
    Tool Supported Analysis of IoT

    11:30
    Tobias Prehn and Stephan Mennicke
    Keep it Fair: Equivalences

    12:00
    Mauricio Cano
    Declarative Approaches to Correct Communicating Systems

    LUNCH BREAK (12:30 - 14:00)

    SESSION #5: (Chair TBA)

    Invited talk (14:00 - 15:00)
    Pawel Sobociński
    From wires to circuits through nets

    15:00
    Nurulhuda A Manaf, Sotiris Moschoyiannis and Paul Krause
    Generating service choreographies from SBVR models

    COFFEE BREAK (15:30 - 16:00)

    SESSION #6: (Chair TBA)

    16:00
    Dan Ghica and Khulood Alyahya
    On the learnability of programming language semantics

    16:30
    Paolo Baldan and Alberto Lluch Lafuente
    Causality Patterns with Applications to Information Flow

    17:00
    Valentin Rutz, Anastasia Mavridou and Simon Bliudze
    Coordination of dynamic software components with JavaBIP

  • SHCIS 2017

    Wednesday, 21 June 2017

    WELCOME (16:00 - 16:10)

    SESSION #1 (16:10 – 17:40): Defeating Attacks (Chair: Hans P. Reiser)

    Tobias Groß and Tilo Müller
    Protecting JavaScript Apps from Code Analysis

    Richard Baumann, Mykola Protsenko and Tilo Müller
    Anti-ProGuard: Towards Automated Deobfuscation of Android Apps

    Stewart Sentanoe, Benjamin Taubmann and Hans P. Reiser
    Virtual Machine Introspection Based SSH Honeypot

    SHCIS DINNER

    Thursday, 22 June 2017

    SESSION #2 (9:30 - 10:30): Security and Visualization (Chair: Rolf Schillinger)

    Christian Richthammer, Johannes Sänger and Günther Pernul
    Interactive Visualization of Recommender Systems Data

    Noëlle Rakotondravony, Johannes Köstler and Hans P. Reiser
    Towards a generic architecture for interactive cost-aware visualization of monitoring data in distributed systems

    COFFEE BREAK (10:30 - 11:00)

    SESSION #3 (11:00 - 12:30): Optimization (Chair: Guido Schryen)

    Ali Alshawish, Mohamed Amine Abid, Stefan Rass and Hermann De Meer
    Playing a Multi-objective Spot-checking Game in Public Transportation Systems

    Eva Weishäupl
    Towards a Multi-objective Optimization-model to Support Information Security Investment Decision-making

    Benjamin Taubmann and Bojan Kolosnjaji
    Architecture for Resource-Aware VMI-based Cloud Malware Analysis

    CLOSING (12:30 - 12:40)

    LUNCH (12:40 - 14:00)

  • DIEBS 2017

    Wednesday, 21 June 2017 (Room: ALG)

    Chair: Etienne Rivière

    Keynote #1 (13:30-14:30): Case studies for analyzing and managing big-system dependability
    Lydia Y. Chen, IBM Zürich

    Keynote #2 (14:30-15:30): Scaling State Machine Replication
    Fernando Pedone, University of Lugano

    Break (15:30 - 16:00)

    Keynote #3 (16:00-17:00): Interoperability in distributed systems: past, present and future
    David Bromberg, IRISA – Inria Rennes – ESIR